Logo


Hafif Çelik Yapılar

Image 01Hafif çelik yapı sistemlerinde ekonomik kavramını bir kaç farklı bakış açısıyla değerlendirmek gerekir. Bunlar uygulama ekonomisi, kullanım ekonomisi ve yüklenici ekonomisi olarak ana başlıklara bölünebilir.

Uygulama ekonomisinde, betonarme sistemlere göre çok daha kısa sürede yapılması nedeniyle iş gücü kayıplarının, iklim koşullarından etkilenmenin ve genel giderlerinde buna oranlar çok düşük olduğu gözlendiğinden ve kullanıcıların konutlarına daha kısa sürede taşınabildiklerinden dolayı kira vb giderlerden daha az etkilenecekler ve bu nedenlerde uygulama sırasında betonarme sisteme göre daha ekonomik olduğunun göstergesidir.

Kullanım maliyetlerinde, betonarme sistemlere göre daha konforlu bakım gerektirmeyen binalar olduğu için kullanım maliyetleri minimum seviyelerdedir. Hafif çelik sistemlerde ısı, ses ve yangın dayanımları betonarme sistemlere göre kalitelidir ve bu kaliteyi artırabilmek daha kolaydır. Bu gibi nedenlerle ısınma ve soğutma işlemler betonarme sistemlere daha kolay olacağından yakıt giderleri de az olacaktır. Bir başa etken de doğal afetler sonrasında betonarme sistemlere göre daha dayanıklı olan hafif çelik yapılarda hasar oranları daha az olacak ve çok küçük onarımlarla bu hasarlar onarılabilir.